o nás

Občianske združenie kobudo kai

Začiatky klubu Kobudo Kai nájdeme v roku 2003. Pri jeho vzniku stáli traja nadšenci do bojových umení s 10 ročnými skúsenosťami. V tej dobe klub spolupracoval s organizáciou Kobudo Kwai, v ktorej sa členovia učili moderné (Gendai) Kobudo.

V dobe vzniku klubu Kobudo Kai mali všetci traja tréneri 10 ročné skúsenosti s bojovými umeniami, ale z predošlého klubu, v ktorom pôsobili, odišli nie v dobrom. Hľadali, čo by mohli trénovať ďalej a v lete 2003 sa stretli s pánom Petrešom, ktorý ich začal učiť Gendai Kobudo. Keďže tréneri mali skúsenosti aj so zbraňami, ich postup bol veľmi rýchly.

2. októbra 2003 je prvý tréning Kobudo Kai. V decembri cestovali členovia Kobudo Kai na prvý zahraničný seminár do Viedne a majú to obrovské šťastie, že je pod vedením Senseia Patricka McCarthyho (t.č. 7. Dan Koryu Uchinadi), ktorý im otvoril oči a ukázal im úplne iný smer, ako nasledovali doteraz.

V januári 2004 sa členovia Kobudo Kai kontaktujú na IOGKF v Českej republike a na konci januára 2004 cestujú po prvý krát do Jindřichova Hradce na tréning pod vedením Jaroslava Valentu (3. Dan IOGKF), vtedajšieho CI pre ČR. Okinawské Karate im učaruje tak, že sa okamžite rozhodnú, že budú tento štýl trénovať naďalej a začnú pravidelne cestovať do J.Hradce na čo najviac tréningov a seminárov pod vedením Senseia Valentu a starších inštruktorov IOGKF.

Nepoľavujú ani v Kobudo. Trénujú naďalej a klub sa úspešné rozrastá. V roku 2004 sa menia na Občianske združenie Kobudo Kai, ktoré funguje dodnes. Tréneri cestujú za Karate a Kobudo po celej Európe a učia sa od svetovo uznávaných Senseiov a majstrov bojových umení.

OZ Kobudo Kai zároveň organizuje sústredenia a Gasshuku zamerané na Karate a Kobudo. Organizuje prvé dve sústredenia IOGKF na Slovensku. Prvé je v januári 2006 v Bratislave a druhé je v apríli 2006 v Trenčíne, keďže sa tam formuje druhý klub, ktorý by mal záujem o cvičenie tradičného okinawského Karate.

V roku 2006 dvaja tréneri Kobudo Kai robia skúšky na Shodan v Karate priamo pod legendou v osobe Higaonna Morio Senseia. V tej dobe sa rozhodnú, že okrem Kobudo budú prebiehať aj pravidelné tréningy Karate. Zároveň klub požiadal o riadne členstvo v organizácií IOGKF a v roku 2007 dostávajú poverenie učiť a šíriť IOGKF na Slovensku. OZ Kobudo Kai od roku 2006 intenzívne a úzko spolupracuje so Senseiom Raoulom Vogelom (7. Dan, CI pre IOGKF Austria) vďaka ktorým prenikajú hlbšie do tajov okinawského Goju Ryu.

V roku 2009 v spolupráci medzi IOGKF Slovakia a IOGKF Austria vzniká jedinečný projekt Twin City Gasshuku, kedy sa na Slovensko pozývajú starší inštruktori IOGKF. Vďaka nemu sa na Slovensko dostal najstarší priamy žiak Higaonnu Senseia, Sensei Bakkies Laubscher (9. Dan TOGKF) z Južnej Afriky, ktorý na Slovensko začal chodiť pravidelne. Okrem neho na Slovensko po prvý krát prišiel aj Sensei Nakamura Tetsuji (Japonsko) a neskôr aj Sensei Ernie Molyneux (Veľká Británia)

Koncom roku 2009 Kobudo Kai začína spoluprácu s organizáciou World O Shu Federation (WOF) najprv v spolupráci so Senseiom Janom Kopeckým z Českej republiky a jeho organizáciou Česká Federace Okinawa Karate a Kobudo (ČFOKK), neskôr priamo so svetovým šéf inštruktorom WOF, Chinen Kenyu Senseiom (10. Dan Shorin Ryu Karate, 9. Dan Okinawa Kobudo). Táto spolupráca vyvrcholila v lete 2023 Medzinárodným Kobudo Gasshuku, kedy Sensei Chinen učil po prvý krát na Slovensku.

V roku 2020 sa OZ Kobudo Kai stáva zakladajúcim členom Slovenskej únie Okinawa Karate a Kobudo (SUOKK), ktorá zastrešuje výuku tradičného Okinawa Goju Ryu a Okinawa Kobudo na Slovensku.

Za obdobie, ktoré Kobudo Kai existuje mali tréneri tú česť cvičiť a učiť sa takmer po celom svete od legiend bojových umení. Medzi inými cvičili aj priamo pod:

 • Higaonna Morio Sensei, 10. Dan TOGKF
 • Chinen Kenyu Sensei, 10. Dan Shorin Ryu Karate, 9. Dan Okinawa Kobudo
 • Patrick McCarthy Sensei, 10. Dan Koryu Uchinari
 • Hokama Tetsuhiro Sensei, KenshiKai, 10. Dan Goju Ryu, 10. Dan Kobudo
 • Tamayose Hidemi Sensei, Tesshinkan, 10. Dan RuyKyu Kobudo
 • Kurashita Eili Sensei, Shodokan, 10. Dan Goju Ruy, 7. Dan Ryuei Ryu Kobudo
 • Matayoshi Seitoku Sensei, Shodokan, 10. Dan Goju Ryu, 10. Dan Ryuei Ryu Kobudo
 • Vlado Schmidt Sensei, IKF, 10. Dan Ju Jiutsu, 10. Dan Kobukai Kobudo
 • Franz Strauss Sensei, 10. Dan Ju Jitsu
 • Oshiro Toshihiro Sensei, RBKD, 9. Dan Shorin Ruy, 9. Dan Yamanni Ryu
 • Senaha Shigeru Sensei, Ryusyo Kai, 9. Dan Goju Ryu
 • Yagi Akihito, Meibukan, 9. Dan Goju Ryu
 • A mnoho ďalších.

V súčasnej dobe OZ Kobudo Kai pravidelne organizuje na jar seminár Kobudo v spolupráci s ČFOKK, v júli medzinárodný Letný Budo Camp v spolupráci s TOGKF Austria, na jeseň seminár Kobudo a v zime Winter Gasshuku. Okrem toho pomáha aj ostatným klubom v rámci SÚOKK s ich rozvojom. Inštruktori pravidelne trénujú pod vedením starších inštruktorov či už priamo na Okinawe, alebo v Európe.

OZ Kobudo Kai sa v roku 2022 rozhodlo nasledovať Higaonnu Sensei a trénuje Goju Ryu pod organizáciou Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF) a Okinawa Kobudo pod vedením organizácie World O Shu Federation (WOF) a jej svetového šéf inštruktora, Chinen Kenyu Senseia (10. Dan Shorin Ryu Karate, 9. Dan Okinawa Kobudo).

Návrat hore