história kobudo

KOBUDO je okinawské bojové umenie so zbraňami. V preklade znamená KO (staré, starodávne) BU (bojové) DO (umenie, cesta), spolu teda „starodávne bojové umenie“.

Medzi okinawské zbrane patrí: bo (dlhá palica), Sai (kovový trojzubec), tunkuwa alebo tonfa (rúčka od mlynského kameňa), nunchaku (malý cep), jo (krátka palica), sansetsukon (trojdielna palica), nunti (kopia), kama (kosák), eku (veslo), timbe (štít) a seiryuto (mačeta), kue (záhradná motyka) a ďalšie.

Vývoj KOBUDO bol odpradávna spojený s Karate. Mnohý z majstrov okinawského karate boli tiež experti v zaobchádzaní so zbraňami. Z tohto dôvodu majú i spoločnú históriu.

Prvá historická zmienka o zbraniach KOBUDO je z roku 1243 z jednej vojnové bitky. Od roku 1609 začína japonská okupácia Okinawy klanom Satsuma. Táto nadvláda trvala takmer tri storočia. Domorodým obyvateľom priniesla utrpenie, biedu, ponižovanie zo strany Japoncov, vysoké dane a pod. Satsuma tiež skonfiškoval zbrane, aby sa mu nemohli vzoprieť. Týkala sa to hlavne prostého ľudu a tak museli byť chytrí a vynaliezaví. Zistili, že sa môžu lepšie brániť, keď použijú rôzne poľnohospodárske náradie, s ktorým pracovali každý deň a postupne času ich adaptovali do systému To-de. Vtedajšie tréningy prebiehali len v noci a majstri mali len niekoľko málo žiakov.

Až do polovice 20. storočia bol tréning s okinawskými zbraňami súčasť karate.

Aj keď sú kobudo a karate dve rozdielne bojové umenia, je štúdium kobudo omnoho jednoduchší pre ľudí, ktorí praktikujú tiež karate, pretože postoje, samotné cvičenie, názvoslovie, skúšky, farby opaskov sú skutočne veľmi podobné a v niektorých prípadoch totožné. To isté platí aj pre bojového ducha a účelnosť.

V našom klube Kobudo Kai sa od roku 2012 cvičí Okinawa Kobudo (tradičné okinawské Kobudo). Okinawa Kobudo je systém, ktorý sa špecializuje na tradičné okinawské zbrane ako sú Bo, Sai, Tonkuwa, Nunchaku, Eku, Kama, Sansetsukon, Timbei a mnoho ďalších. Smerovanie Okinawa Kobudo je praktické použitie zbraní, preto všetky techniky sa čo najskôr prenášajú do cvičenia s partnerom v bezpečnom prostredí pod dohľadom kvalifikovaných a skúsených inštruktorov. Prvou zbraňou je dlhá palica Bo, po nej nasledujú kovové trojzubce Sai a ďalej idú zbrane podľa sylabov WOF.

Návrat hore