Línia majstrov

Higashionna Kanryo 

Kanryo Higaonna no Higashionna bol výnimočným mužom a bojovníkom.Narodil sa v roku 1853 v rodine nižšej šľachty. Mal veľkú túžbu a nadanie študovať čínske bojové umenia.

S tréningom Karate začal vo veku 17 rokov pod vedením Aragaki Yosho Senseia. Aragaki Sensei patril k vyššej šľachte a tak bolo veľmi neobvyklé, že prijal žiaka z nižšej šľachty. Prečo sa tak stalo ostáva dnes len predmetom špekulácií,

Neskor sa majstrom Higaonna Kanrya stal Kojo Taitei. Ten bol po celej Okinawe známy vďaka svojim silným pästiam. Hovorí sa, že dokázal zabiť kravu dvoma údermi päsťou.

Neskôr Higaonna Kanryo Sensei cestoval do Číny, do Fuzhou, kde hlbšie študoval techniky Karate. V Číne stretol svojho učiteľa, Ryuryu Ko Senseia, pod ktorého vedením strávil 16 rokov. Ryuryuko bol potomok šľachty, ktorý sa ale skrýval pred prenasledovateľmi. Vyrábal predmety z bambusu, ktorý leštil.

Z tohto obdobia pochádza príhoda, kedy do dieľne Ryuryu Ko Senseia prišiel muž, bez slova zobral kus bambusu a rozdrvil ho v jednej ruke. Ryuryu Ko Sensei pochopil výzvu, vzal druhý kus bambusu, uchopil ho na obodvoch koncoch a jediním pohybom ho roztrhol. Neznámy muž pochopil svoju prehru, mlčky sa uklonil a odišiel.

Po svojom návrate na Okinawu Higaonna Kanryo Sensei učil len úzko vybraný počet žiakov svoje umenie Naha Te (Ruka z mesta Naha). Jeho najtalentovanejším žiakom a zároveň zakladateľom Goju Ryu Karate Do bol Miyagi Chojun Sensei.

Miyagi Chojun

Narodil sa v roku 1888 v Higashi Machi Naha Shi ako syn obchodníka. Vo veku 14 rokov začal cvičiť pod Higaonna Kanryo Senseiom a trenévola s ním až do jeho smrti. V roku 1917 zomrel Higaonna Sensei a Miyagi Sensei po prvý raz cestoval do Číny po stopách svojho majstra študovať korene Naha Te. V tej dobe však v krajine prebiehali revolučné boje a tak sa Miyagi Sensei vrátil sklamaný.

Miyagi Sensei tvrdo trénoval a pracoval na rozširovaní Karate. Založil Výskumný klub Karate, robil ukážky Karate po celej Okinawe. Vďaka svojej popularite mu bolo umožnené robiť ukážky aj pre vtedajšieho princa (neskôr cisára) Hirohita, ktorý sa na Okinawe zastavil pri svojej okružnej ceste. Miyagi Sensei takisto predvadzal svoje umenie pre zakladateľom Judo, Kano Jigoro Senseiom. Aj vďaka nemu mohol robiť ukážky Karate aj v Japonsku.

Počas jednej ukážky, ktorej sa nemohol Miyagi Sensei pre chorobu zúčastniť, sa jeho najpokročilejšieho študenta Shinzato Jin´ana (1901 – 1945) pýtali na názov jeho štýlu. Po návrate k svojmu Senseiovi Shinzato predostrel otázku názvu štýlu. A tak dostal štýl meno podľa jednej z pravidiel čínskeho Kenpo z knihy Bubishi.

  1. Myseľ je v jednote nebom a zemou.
  2. Rytmus obehu v tele je podobný cyklu slnka a mesiaca.
  3. Spôsob nadychovania a vydychovania je tvrdosťou a mäkkosťou.
  4. Jedna v súlade s časoum a jeho zmenou.
  5. Technika sa objaví v neprítomnosti vedomej myšlienky.
  6. Nohy musia postupovať a ustupovať, oddeľovať sa a stretávať sa.
  7. Očiam neunikne ani najmenšia zmena.
  8. Uši pozorne načúvajú všetkými smermi.

Miyagi An’ichi Saiko Shihan (10. Dan)

Narodil sa 9. februára 1931 v Nahe, na Okinawe. An´ichi Miyahi Shihan je jeden z posledných doteraz žijúcich priamych študentov Miyagi Chojuna Bushi (mimochodom Miyagi An´ichi nie je príbuzný s Miyagi Chojunom).

S tréningom Karate začal Miyagi An´ichi vo februári 1948, keď mal 16 rokov. Spolu s troma kamarátmi prišiel na tréning k Miyagi Chojunovi. Trénink kládol veľký dôraz na Junbi Undo (úvodné zahrievacie cvičenia) a následne na Hoju Undo (prípravné cvičenia) a Ude Tanren (tréning otužovania úderových). Po roku sa začiatočníci naučili Sanchin Kata a ku nemu patriace Shime (test sústredenia a kondície).

Obyčajne Miyagi Chojun začal u každého študenta (ako aj u Jin´ana Shinzata) učením Sanchin Kata plus jednu, prípadne dve dve kata. Pri Miyagi An´ichim však tento prístup zmenil. Cítil totiž, že sa blíži jeho koniec a chcel odovzdať tajomstvo Goju Ryu Karate-Do ďalšiemu následovníkovi. Od roku 1949 do roku 1951 trénoval Miyagi An´ichi intenzívne ako jediný študent pod Mixagi Chojunom. Naučil sa všetky Kata systému Goju Ryu a príslušné Bunkai. Až do roku 1953, do smrti Miyago Chojuna, ostal Miyago An´ichi jeho osobným študentom.

Higaonna Morio Shuseki Shihan (10. Dan)

Higaonna Morio sa narodil 25. decembra 1938 v meste Naha na Okinawe. Svoj tréning Karate začal vo veku 14 rokov pod svojím otcom, učiteľom Shorin-Ryu. Keď mal 16 rokov, stretol sa s Goju Ryu Karate-Do a začal na doporučenie Koshin Iha Shihana trénovať pod Miyagi An´ichi Shihanom. Počas svojho štúdia na univerzite Takashoku v Tokiu, v Japonsku, založil Yoyogi Dojo. V roku 1979 spolu so staršími Senseimi, založil v meste Poole v Anlgicku organizáciu IOGKF. Krátko pobudol v USA, odkiaľ sa vrátil späť do svojej domoviny.

V roku 2022 došlo k vnútorným nezhodám v organizácií, ktore viedli k rozdeleniu organizácie a Higaonna Sensei vytvoril novú organizáciu Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF). Higaonna Sensei sa stal svetovým šéf inštruktorom TOGKF a Honbu Dojo a technické ústredie TOGKF ostalo na Okinawe.

Okrem fyzického tréningu sa venuje aj výskumnej činnosti zorganizoval a uskutočnil niekoľko vedeckých ciest do Číny a iných krajín, napísal štyri knihy o Karate a knihu príbehov Okinawského Karate. K tomu natočil niekoľko tréningových videokaziet a DVD.

V súčasnej dobe Higaonna Sensei učí výhradne v Higaonna Dojo na Okinawe.

Laubscher Bakkies Shihan (9. Dan)

Bakkies Sensei sa narodil 30. novembra 1948 v meste Bethlehem, v Južnej Afrike. Svoju dráhu v Karate začal v roku 1964, keď začal cvičiť KyokushinKai. V roku 1965 prešiel na Shotokan (JKA) a vo veku 16 rokov mu bol udelený stupeň Shodan. V roku 1966 začal trénovať GoJu Ryu a v roku 1972 po prvý krát trénoval pod vedením Higaonnu Senseia počas jeho 3 mesačnej návštevy v Južnej Afrike. V 1973 Bakkies Sensei trénoval 6 mesiacov s Higaonna Senseiom v slávnom Yoyogi dojo v Tokiu.

V nasledujúcich rokoch pravidelne trénoval v Japonsku a na Okinawe. Je jeden z mála “západniarov”, ktorí na Okinawe trénovali za „starých časov” a ktorí si na vlastnej koži vyskúšali intenzitu tréningov, ktoré nebolo schopných vydržať mnoho karatistov.

Napriek veľkým úspechom na poli športového Karate (člen národného tímu Južnej Afriky, 5. miesto na Svetovom šampionáte v Kumite jednotlivcov, účasť vo štvrťfinále na šampionáte v Los Angeles v roku 1975, atď.) sa od roku 1975 rozhodol venovať tradičnému Karate. V júli roku 2004 počas IOGKF World Budosai mu Higaonna Sensei udelil stupeň NanaDan (8. Dan).

Ako najstarší žiak a reprezentant Higaonnu Senseia, Bakkies Sensei vedie semináre, kurzy a Gasshuku po celom svete. Dnes pôsobí ako svetový vice šéf inštruktor TOGKF, šéf inštruktor TOGKF Južná Afrika, je technickým poradcom TOGKF a členom panelu Honbu Dojo TOGKF.

Sensei Raoul Vogel (7. Dan)

Narodil sa 1. augusta 1961 v Kapskom meste, v Južnej Afrike. Keď mal 3 roky, jeho rodičia sa presťahovali do mesta Windhoek v Namíbií, kde vyrastal.

Od malička to bol veľmi aktívny človek. Venoval sa plávaniu a tenisu, na strednej škole bol dokonca v reprezentačnom družstve. Páčili sa mu však aj filmy s Bruceom Lee a v roku 1976 začal spolu so svojím bratom Robertom cvičiť Goju Ryu Karate.

Žiaľ, dojo po roku skončilo a Sensei Raoul cvičil občas v Tenshinkan Dojo. V roku 1979 však jeho život nabral nové obrátky, ked sa do mesta Windhoek z Kapského mesta presťahoval Sensei Hennie de Vries a oživil tam Goju Ryu Karate. Po asi 4 rokoch mu bol udelený stupeň Shodan vtedajším šéfinštruktorom Južnej Afriky, Senseiom Etienne Coetzeeom. Počas nasledujúcich dvoch rokov sa spolu s bratom dostal do Namíbijského národného družstva Karate a účastnil sa na rôznych medzinárodných podujatiach. Po istej dobe sa však rozhodol so športovou kariérou skončiť a odvtedy sa naplno venuje tradičnému Karate.

V roku 1985 sa presťahoval do Južnej Afriky a začal trénovať so Senseiom Tony de Beerom. V tom čase sa stretol s Charlie Avisom, s ktorým začal spolupracovať a pomáhal mu učiť v jeho dojo v Severnej Pretórií, v Južnej Afrike. Počas nalsedujúcich rokov žil v Južnej Afrike, vrátil sa do Namíbie, 2 roky v Nemecku a potom späť v Južnej Afrike. Počas týchto rokov postúpil až na úroveň 4. Danu. Začal sa zúčasťnovať na seminároch a Gasshuku Bakkies Senseia a odvtedy ho považuje za svojho osobného učiteľa.

V roku 2001 nadobro opustil Južnú Afriku a odsťahoval sa do Nemecka a rok na to do Rakúska, kde žije dodnes. Tam v roku 2005 otvoril svoje vlastné dojo a tak sa zrodilo IOGKF Austria. Po rozdelení organizácie v roku 2022 následoval cestu Bakkies Senseia a vytvoril TOGKF Austria. Dlhé roky úzko spolupracuje s Kobudo Kai a organizáciou SUOKK a vedie semináre a Gasshuku v Rakúsku, na Slovensku a v ďalších krajinách. Jeho mottom je „Karate-ka is always fit, because you don´t know, when is your next fight!“

Sensei Igor Vakoš (5. Dan)

Narodil sa 16.06.1976 a bojovým umeniam sa venuje od roku 1991. Začínal ako väčšina záujemcov o bojové umenia na Slovensku s Goju Kai Karate.

Sensei Igor pochádza z Trenčína a do Bratislavy sa dostal ako 18 ročný, keď prišiel študovať vysokú školu. Okrem intenzívneho štúdia a tréningom Karate sa v Bratislave venoval aj tréningom Aikido, Iaido, Ju Jutsu a do istej miery aj Tai Chi a Qi Gongu. Od roku 2000 pôsobí ako inštruktor vo vlastnej skupine Karate v Dúbravke, časom preberá i Dojo v Petržalke, neskôr vedie semináre a vlastné tréningy.

V roku 2003 končí v klube Goju Kai kde pôsobil dovtedy a hľadá svoju ďalšiu cestu. V júni sa stretáva so Senseiom Viliamom Petrešom a začína systematicky trénovať Gendai Kobudo. 2.októbra 2003 zakladá klub Kobudo Kai, kde je zodpovedný za pedagogické zastrešenie, organizáciu a koordináciu činnosti klubu. V roku januári 2004 po prvý krát začína cvičiť tradičné okinawské Goju Ryu pod vedením organizácie IOGKF neskôr TOGKF. Cvičenie ho uchváti a okamžite mení štýl svojho cvičenia. V roku stretáva Senseia Raoula Vogela, šéf inštruktora TOGKF v Rakúsku a s ním cvičí intenzívne dodnes buď na pravidelných tréningoch a seminároch, alebo súkromne. V roku 2007 zažiadal klub o členstvo v IOGKF a Sensei Igor sa stáva v oficiálnym reprezentantom pre Slovensko.

V roku 2020 vzniká organizácia Slovenská únia Okinawa Karate a Kobudo (SÚOKK) a Sensei Igor sa stáva jej predsedom a šéf inštruktorom TOGKF pre Slovensko. Vďaka tomu má SÚOKK ako prvá a jediná organizácia oficiálny mandát na vyučovanie tohto štýlu na Slovensku.

Sensei Igor sa naďalej zúčastňuje sa na seminároch Karate a Kobudo, ako aj ďalších bojových umení, po celom svete pod vedením celosvetovo uznávaných inštruktorov a majstrov. Viackrát cestoval na Okinawu, kde cvičil Karate a Kobudo priamo v kolíske týchto umení v Honbu Dojo oboch organizácií. Svoje vedomosti odovzdáva ďalej na pravidelných tréningoch a seminároch po celom Slovensku. Venuje sa aj organizáciám medzinárodných seminárov a Budo Campov.

Návrat hore