Na kávičke so Senseiom Igorom

1. Kedy oslavujú Okinawci Nový rok?

Na Okinawe sa oslavujú nové roky dva. Prvýkrát oslavujú v rovnaký deň ako aj u nás, čiže oslavy sú 31.12. a druhýkrát v deň podľa čínskeho lunárneho kalendára a vychádza z lunárneho nového roku (tento rok to bude 10.2.) a bude to rok Vodného Draka.

2. Čím ho zapíjajú?

Na Okinawe sú dva veľmi populárne nápoje. Jednak je to ich vlastné pivo Orion. Pivovar Orion je v oblasti Nago, cca 65 km od hlavného mesta Naha a pivo je populárnym nápojom po celom ostrove. Je trošku silnejšie ako naše slovenské a je horké. Druhý nápoj na oslavu je Awamori, čo je  niečo ako ryžová pálenka (15% alkoholu). Každá rodina má svoje tajné postupy a ingrediencie, ktoré do nej pridávajú a čím ju vylepšujú.

3. Čo máme spoločné s Okinawou?

Vnímam to tak, že s okinawčanmi máme spoločné povahové črty –  srdečnosť, pohostinnosť a priateľskosť. Veľmi radi sa zoznamujú s novými vecami a radi ich skúšajú skúšajú. Vybudovať si dôveru u Okinawčanoch trvá dlhšie a vyžaduje si to trpezlivosť, ale nakoniec to stojí za to. Potom človeka berú ako člena rodiny. Páči sa mi, ako si vedia užívať život, veľmi radi jedia, pijú a smejú sa.

4. Rok 2023 bol turbulentný. Čo náš klub a úniu čaká v roku 2024?

V roku 2023 sa naša Slovenská únia Okinawa Karate a Kobudo (SUOKK) po rozdelení pôvodnej organizácie stala členom organizácie Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF), kde sme nadviazali na tradičné Karate tak, ako ho vyučuje Higaonna Morio Sensei. V tejto tradícii budeme pokračovať a budeme naďalej rozširovať našu členskú základňu na Slovensku. Zároveň budeme vytvárať podmienky na zlepšovanie technických zručností bez ohľadu na vekovú kategóriu. Takisto budeme zjednocovať nadšencov Goju Ryu Karate Do a Okinawa Kobudo a vzájomne sa rešpektovať s inými klubmi a asociáciami.

Moja vízia môjho klubu Kobudo Kai tento rok 2024 je vybudovať silnú a súdržnú komunitu Karate-kov a Kobudo-kov, ktorá si ctí hodnoty bojových umení ako je česť, rešpekt, sebadisciplínu a napreduje na ceste Budo.

Najbližšie nás čaká 1. TOGKF European Gasshuku pod vedením špičkových inštruktorov organizácie TOGKF. Gasshuku sa bude konať 8.-10. marca 2024 a viac informácií nájdete na stránke www.togkfgasshuku.eu.

MK.

Návrat hore