Jarný seminár Kobudo 2023

Tento rok je pre nás ako členov Slovenskej únie Okinawa Karate a Kobudo výnimočný. Po prvý krát prijal naše pozvanie na seminár Kobudo náš hlavný Sensei a svetový šéf inštruktor World O-Shu Federation (WOF), Hanshi Kenyu Chinen (10. Dan Shorin Ryu Karate, 9. Dan Okinawa Kobudo). Ako prípravu na tento seminár a aj na skúšky na čierne pásy zorganizovala SUOKK jarný seminár Okinawa Kobudo.

Seminár sa konal 14. a 15. apríla 2023 a bol pod vedením Senseia Jana Kopeckého (6. Dan Shorin Ryu Karate, 5. Dan Okinawa Kobudo, šéf inštruktor WOF pre Českú republiku), asistoval mu Sensei Igor Vakoš (5. Dan Goju Ryu, 4. Dan Okinawa Kobudo, šéf inštruktor WOF Kobudo pre Slovensko).

V piatok bol tréning len pre čierne a hnedé pásy. Keďže v júni budú aj skúšky na čierne pásy, tak sa piatkový tréning niesol v duchu prípravy na skúšky. Robili sa zbrane Bo a Sai do úrovne 3. Danu. Išlo sa do podrobností, Sensei Kopecký vysvetľoval časovanie, dynamiku, nadväzovanie sekvencií na seba. Opravovali sa aj tie najmenšie detaily.

V sobotu bol tréning otvorený pre všetky stupne. Viac ako 30 nadšencov zo Slovenska a hostí z Českej republiky prišlo prehĺbiť svoje znalosti o Kobudo. Nielen členovia SUOKK a České federace Okinawa Karate a Kobudo (ČFOKK), ale aj záujemci z iných štýlov a organizácií si prišli vyskúšať a zacvičiť si a naučiť sa veľa nového. Postupne sa prešli štyri základné zbrane Bo, Tonkuwa, Nunchaku i Sai. Delili sa skupiny podľa jednotlivých stupňov a preberali sa jednak Hojo Undo a jednak Kata a Kumiwaza. Znovu sa vylaďovali detaily, pracovali sa na podrobnostiach a celkovo na programe. Počas intenzívneho 6 hodinového cvičenia dali zo seba účastníci semináru, ale aj inštruktori všetko a snažili sa posunúť svoje znalosti ďalej.

Na záver semináru adepti na čierne pásy predviedli svoje „grading Kata“ pred farebnými pásmi. Cieľom bolo vystaviť adeptov stresu a tlaku, aby si vyskúšali aké to bude prezentovať svoje znalosti pred pozorným okom komisie na čierne pásy a priamo pod Senseiom Chinenom. Treba povedať, že nikto sa nezložil a predviedli naozaj to najlepšie čo v nich bolo.

Po seminári nasledovali skúšky, ktorých sa zúčastnilo 10 adeptov na úroveň žltého pásu až po 1. Kyu. Nebudeme napínať, prešli všetci skúšaní a urobili na svojej ceste obrovský krok vpred. Panel skúšobných komisárov zhodnotil kvalitu adeptov ako dobrú a spoločne sa zhodli na tom, že kvalita WOF Okinawa Kobudo na Slovensku je na dobrej úrovni.

Na záver treba poďakovať hlavnému inštruktorovi, Senseiovi Janovi Kopeckému, organizátorom semináru a samozrejme všetkým účastníkom za úžasnú atmosféru a nasadenie. Najbližšie sa už tešíme na Gasshuku so Senseiom Chinenom 17.-18.júna 2023 v Bratislave! Ganbatte Kudasai!! 🙂

Návrat hore